Sari la conținut

Cursuri Școala Doctorală de Matematică – Facultatea de Matematică și Informatică

2021 – 2022
Semestrul I

  • Prof. dr. Ionel Popescu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Elemente de optimizare stocastică

Semestrul II

  • C.S. I dr. Sergiu Moroianu (IMAR), Analiză pe varietăți

2020 – 2021
Semestrul I

  • Prof. dr. Daniel Bulacu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Teorie Galois: de la grupuri și forme la teoria  coborârii și extensii
  • Prof. dr. Ionel Popescu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Elemente teoretice de machine learning

2019 – 2020
Semestrul I

  • Prof. dr. Marian Aprodu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Spații de moduli
  • Prof. dr. Liviu Marin (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Probleme inverse: aspecte teoretice și numerice

2018 – 2019
Semestrul I

  • Prof. dr. Marian Aprodu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Teorie Brill-Noether
  • Prof. dr. Ovidiu Munteanu (University of Connecticut, USA), Ricci Flow

Semestrul II

  • Prof. dr. Ionel Popescu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Elemente de concentrarea măsurii și aplicații

2017 – 2018
Semestrul I

  • Prof. dr. Marian Aprodu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Syzygy-uri în algebra comutativӑ şi geometrie algebricӑ
  • Prof. dr. Ionel Popescu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Modele pentru matematicile financiare şi asigurӑri
  • Lect. dr. Marius Vlădoiu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Metode combinatoriale şi omologice în algebra comutativӑ

2016 – 2017
Semestrul I

  •  C.S. I dr. Liviu Ignat (IMAR) și Prof. dr. Liviu Marin (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Equations d’evolution: methodes theoriques et numeriques (Ecuații de evoluție: metode teoretice și numerice)

Semestrul II

  • Prof. dr. Marian Aprodu, Prof. dr. Liviu Ornea și Conf. dr. Victor Vuletescu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Forme diferențiale în topologia algebrică
  •  Oferta de cursuri complementare – sem. II.

2015 – 2016
Semestrul I

  • Prof. dr. Dragoș Ștefan (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Deformări ale structurilor algebrice
  • Prof. dr. Liviu Ornea (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Introducere în geometria CR și de contact

Semestrul II

  • C.S. II dr. Cezar Joița (IMAR), Spații complexe

2014 – 2015
Semestrul I

  •  Conf. dr. Daniel Bulacu (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Algebre Frobenius și algebre separabile

Semestrul II

  • C.S. I dr. Vasile Brînzănescu (IMAR), Fibrați vectoriali
  • Prof. dr. Vasile Preda (Facultatea de Matematică și Informatică, UB), Optimizare entropică și măsuri ale riscului

2012 – 2013

  • Vasile Preda, Optimizare în statistică și probleme de echilibru
  • Marian Aprodu, Metode omologice în geometria algebrică
  • Liviu Ornea, Introducere în geometria complexă
  • Dragoș Ștefan și Gigel Militaru, Metode categoriale și omologice în teoria algebrelor Hopf

2011-2012

  • Liviu Ornea și Dragoș Ștefan, Metode topologice in algebră și geometrie
  • Iuliana Munteanu, Redactare de text științific în Latex

EnglishRomanian