Sari la conținut

Conferință, vineri 31.03.2023, ora 15, în sala 220, Prof. Sebastian Cioabă (University of Delaware)

Vineri, 31.03.2023, ora 15, în sala 220, prof. Sebastian Cioabă de la University of Delaware va susține următoarea prelegere:

O introducere în teoria spectrală a grafurilor

Abstract: În această prelegere, voi prezenta o introducere în teoria spectrală a grafurilor. Prezentarea va fi oarecum cronologică discutând rezultate mai vechi, precum teorema lui Kirchhoff care leagă numărul arborilor unui graf de valorile proprii ale matricei Laplacian şi rezultatele lui Hoffman şi Singleton legate de existenƫa grafurilor Moore, şi ajungând la rezultate mai recente legate de influenƫa valorilor proprii în teoria grafurilor Ramanujan şi a grafurilor expanders, precum şi la rezolvarea recentă (de acum doi ani) a Sensitivity conjecture de către Hao Huang.