English Version

Conf.dr. Gica Alexandru

 


Data si locul nasterii: 3 februarie 1969, in Bucuresti.

Educatia: A absolvit Facultatea de Matematica, sectia matematica in anul 1993.
Teza de doctorat: Este doctorand din 1995 (cu teza ''Metode analitice in teoria numerelor'').
Pozitii academice: A fost preparator suplinitor intre 1993-1994, preparator titular 1994-1997 si este asistent din 1997.
Cursuri predate: A tinut seminarii de Algebra si de Teoria numerelor.
Domenii de interes stiintific: Teoria analitica a numerelor.

Carti si manuale

  1. Probleme celebre de teoria numerelor, Editura Univ., Bucuresti, 1998 (cu L.Panaitopol).
  2. O introducere in aritmetica si teoria numerelor, impreuna cu L.Panaitopol, Editura Universitatii Bucuresti, 2001.

Articole stiintifice

  1. A numerical test for the isomorphism of two finite abelian groups, Bull. Math. Soc. Sci. Math. Roumanie, Tome 38 (86), nr.1-2, 1994, p.45-48.
  2. Algorithms for the equation x2-dy2=k, Bull. Math. Soc. Sci. Math. de la Roumanie, Tome 38(86), Nr.3-4, 1994-1995, p.153-156.
  3. A conjecture which implies the theorem of Gauss-Heegner-Stark-Baker, Bull. Math. Soc. Sc. Math. Roumanie, Tome 41(89), Nr.2, 1998, p.111-118.
  4. When are the monoids (lN+1, .) and (kN+1, .) isomorphic?, Bull. Math. Soc. Sc. Math. Roumanie, Tome 42(90), Nr.3, 1999, p.227-230.
  5. The proof of a Conjecture of Additive Number Theory, Journal of Number Theory 94, 2002, 80-89.
  6. Another Proof of a Conjecture in Additive Number Theory, Mathematical Reports, 4(54), 2(2002), 171-175.
  7. A result similar to a theorem of Fermat, An.Univ.Buc, Mat., Anul LI (2002), 31-34.
  8. On Oblath's problem, impreuna cu L.Panaitopol, Journal of Integer Sequences (JIS), volume 6, 2003, Issue 3, Article 03.3.5.
  9. An Application of a Theorem of Siegel, Rev. Roumaine Math. Pures Appl. 48 (2003), 5-6, 487-490.

Lucrari diverse

  1. Probleme generate de alte probleme, Revista de Matematica a elevilor din Transilvania, Anul I, Nr.1, Editura Gil, Zalau, p.18-22.
  2. O problema de divizibilitate, Gazeta Matematica nr. 9/1995 (numar omagial), p.496-498.
  3. Asupra unei teoreme a lui Fermat, Gazeta Matematica seria A, nr.4/1996, p.220-223.
  4. O problema de teoria numerelor dedusa din ecuatia diofantica x2+1=y3, Gazeta Matematica seria A, nr.3/1998, p.190-193.

ultima actualizare: 27 februarie 2004





2002 - 2015 -- Facultatea de Matematica si Informatica, Universitatea din Bucuresti
Str. Academiei nr. 14, sector 1, C.P. 010014, Bucuresti, Romania
Tel: (4-021) 314 2863, Fax: (4-021) 315 6990, secretariat  fmi.unibuc.ro