English Version

Prof.dr. Albu Toma

 


Data si locul nasterii: 13 iulie 1943, in Petrosani, judetul Hunedoara.

Educatia: A absolvit Facultatea de Matematica a Universitatii Bucuresti in anul 1966.
Teza de doctorat: Doctor in matematica din 1971 cu teza ''Asupra unor clase de module''.
Pozitii academice: A fost asistent in perioada 1966-1979, lector in perioada 1979-1990, conferentiar in perioada 1990-1993 si este profesor din 1993.
Cursuri predate: A predat cursuri de Algebra, Teoria numerelor, Algebra comutativa, Teoria grupurilor, Teoria modulelor si inelelor, Reprezentari de algebre, Algebra liniara, Geometrie, Precalculus, Calculus, Calculus pentru stiinte sociale si umaniste.
Domenii de interes stiintific: Algebra si Teoria numerelor (Teoria Inelelor si Modulelor, Algebra comutativa, Teoria Algebrica a Numerelor).

A fost Visiting Profesor la Osaka City University, Japonia (1990), Università di Padova, Italia (1994), University of Wisconsin-Milwauke, SUA (1997-1998), Ohio State University, Columbus, SUA (1998-1999) si University of California, Santa Barbara, SUA (1999).
A fost Visiting Scientist la 12 Universitati din Germania, Israel, Marea Britanie, Canada, SUA.
A fost bursier Humboldt la Ludwig-Maximilians-Universität, München (1973) si Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf (1991, 1994, 1996).
A tinut peste 15 comunicari invitate (invited talks) la conferinte de specialitate din Germania, Belgia, Italia, Cehia, Ungaria, Mexico si SUA.
A tinut peste 50 de lectii invitate (invited lectures) la peste 35 universitati din Germania, Italia, Grecia, Japonia, Israel, Marea Britanie, Canada, SUA, Belgia, Franta.
In 1984 a obtinut premiul ''Simion Stoilow'' al Academiei Romane.

Are peste 300 citari facute de peste 75 autori straini.
Este conducator de doctorat in specialitatea Algebra din anul 1990.
A fost co-organizator al "Primei Conferinte Internationale de Teoria Inelelor", Bucuresti, 1989 si al Conferintei Internationale "Algebraic Geometry, Comutative Algebra and Computer Algebra", Constanta, 1996.
A fost chairman la sesiunile de Teoria inelelor la 8 conferinte, colocvii, sau congrese internationale de matematica, incluzand "Congresul International al Matematicienilor", Berlin, 1998.

Este recenzent la Mathematical Reviews din 1971 si la Zentralblatt für Mathematik din 1977.
Este membru in colectivul de redactie al revistei "Gazeta Matematica" din 1980. A coordonat in perioada 1995-1997 partea de Matematica pura din cadrul proiectului TEMPUS S-JEP 09094-95.

In perioada 1992-1996 a fost secretar stiintific al Consiliului Profesoral al Facultatii de Matematica si membru al Senatului Universitatii Bucuresti.

Carti si manuale

  1. Capitole de teoria algebrica a numerelor, Tipografia Universitatii Bucuresti, 1979, 352 pag. (cu I.D.Ion).
  2. Relative Finiteness in Module Theory, A Series of Monographs and Textbooks, Volume 84, Marcel Dekker, Inc., New York and Basel, 1984, 190 pag. (cu C.Nastasescu).
  3. Lectii de algebra comutativa, Tipografia Universitatii Bucuresti, 1984, 331 pag. (cu S.Raianu).
  4. Capitole de teoria algebrica a numerelor. Editura Academiei, 1984, 251 pag. (cu I.D.Ion).
  5. Teme si probleme pentru pregatirea olimpiadelor de Matematica, Piatra Neamt, 1984, 204 pag. (cu T.Andreescu, I.Cuculescu, I.Tomescu si altii).
  6. Probleme de matematica date la concursuri si examene in 1984, I.P.B.T., Timisoara, 1986, 356 pag. (cu T.Andreescu, D.Andrica, I.Tomescu si altii).
  7. Seminar de algebra: Inele si module Cohen-Macaulay, Tipografia Universitatii ''Al.I.Cuza'' Iasi, 1986, 166 pag. (cu L.Badescu, A.Buium, D.Popescu si altii).
  8. 19 lectii de teoria grupurilor, Tipografia Universitatii Bucuresti, 1987, 352 pag. (cu N.Manolache).
  9. Algebre Lie semisimple, Seminariile Institutului de Matematica al Academiei Romane, Nr. 1, 1991, 255 pag. (cu V.Nistor, M.Putinar, F.Radulescu si altii).
  10. Itinerar elementar in algebra superioara, Editura All Educational, Bucuresti, 1997, 210 pag. (in colaborare cu I.D.Ion).

Articole stiitifice

  1. Asupra aplicatiilor monotone intre spatii topologice, Stud. Cerc. Mat. 15, 1964, p.915-925.
  2. Un probleme variationel dans l'espace de Riemann, Rev. Roum. Math. Pures Appl. 10, 1965, p.1323-1330 (cu T.Zamfirescu).
  3. Asupra coomologiei idealelor, Stud. Cerc. Mat. 22, 1970, p.383-390.
  4. Une caracterisation des anneaux de Dedekind, C.R. Acad. Sci. Paris 270, Serie A, 1970, p.699-702.
  5. Modules injectifs et modules artiniens sur les anneaux ZPI genereaux, C.R. Acad. Sci. Paris 271, Serie A, 1970, p.209-212.
  6. Modules de torsion a support fini, C.R. Acad. Sci. Paris 273, Serie A, 1971, p.335-338.
  7. Modules decomposables de Dickson, C.R. Acad. Sci. Paris 273, Serie A, 1971, p.369-372.
  8. Decomposition primaire dans les modules de torsion, C.R. Acad. Sci. Paris 273, Serie A, 1971, p.696-699 (in colaborare cu C.Nastasescu).
  9. Un critere de decomposabilite des modules de torsion, Bull. Math. Soc. Sci. Math. R.S.Roumanie 15 (63), 1971, p.3-8.
  10. Asupra unor clase de module (I), Stud. Cerc. Mat. 24, 1972, p.1329-1392.
  11. Asupra unor clase de module (II), Stud. Cerc. Mat. 24, 1972, p.1455-1501.
  12. Decomposition primaire des modules, J. Algebra 23, 1972, p.263–270 (in colaborare cu C.Nastasescu).
  13. Modules injectifs quasi-cycliques, Rev. Roum. Math. Pures Appl. 18, 1973, p.987-996.
  14. Modules arithmetiques, Algebra-Berichte, Bericht Nr. 11, 1973, Seminar F.Kasch-B.Pareigis, Mathematishes Institut der Univ. München, Verlag Uni-Druck, 24 pag. (cu C.Nastasescu).
  15. Sur la dimension de Gabriel des modules, Algebra-Berichte, Bericht Nr. 21, 1974, Seminar F.Kasch-B.Pareigis, Mathematisches Institut der Univ. München, Verlag Uni-Druck, 26 pag.
  16. Modules sur les anneaux de Krull, Algebra-Berichte, Bericht Nr.25, 1974, Seminar F.Kasch-B.Pareigis, Mathematisches Institut der Univ. München, Verlag Uni-Druck, Munchen, 15 pag. (cu C.Nastasescu).
  17. Modules arithmetiques, Acta Math. Acad. Sci. Hungar., 25, 1974, p.299-311 (cu C.Nastasescu).
  18. Quelques caracterisations des modules ayant une dimension de Gabriel, C.R. Acad. Sci. Paris 280, Serie A, 1975, p.617-620.
  19. Decompositions primaires dans les categories de Grothendieck commutatives (I), J. Reine Angew. Math. 280, 1976, p.172-194 (cu C.Nastasescu).
  20. Decompositions primaires dans les categories de Grothendieck commutatives (II), J. Reine Angew. Math. 282, 1976, p.172-185 (cu C.Nastasescu).
  21. Modules sur les anneaux de Krull, Rev. Roum. Math. Pures Appl. 21, 1976, p.133-142 (cu C.Nastasescu).
  22. Local cohomology and torsion theory, Algebra-Berichte, Bericht Nr.37, 1979, Seminar F.Kasch-B.Pareigis, Mathematisches Institut der Univ. München, Verlag Uni-Druck, Munchen, 38 pag.(cu C.Nastasescu).
  23. Une remarque sur les categories de Grothendieck commutatives, Bull. Math. Soc. Sci. Math. R.S. Roumanie 23 (71), 1979, p.115-116.
  24. On a paper of Uchida concerning simple finite extensions of Dedekind domains, Osaka J. Math., 16, 1979, p.65-69.
  25. On commutative Grothendieck categories having a Noetherian cogenerator, Arch. Math. (Basel) 34, 1980, p.210-219.
  26. Some aspects of non-Noetherian local cohomology, Comm. Algebra 8, 1980, p.1539-1560 (cu C.Nastasescu).
  27. Local cohomology and torsion theory (I), Rev. Roum. Math. Pures Appl. 26, 1981, p.3-14 (cu C.Nastasescu).
  28. Cousin complex, local cohomology and torsion theory, Comm. Algebra 10, 1982, p.1691-1720 (cu S.Raianu).
  29. Certain Artinian lattices are Noetherian. Applications to the relative Hopkins-Levitzki theorem, in ''Methods in Ring Theory'', edited by F. Van Oystaeyen, D. Reidel Publishing Company, Dordrecht, 1984, p.37-52.
  30. Gabriel dimension of partially ordered sets (I), Bull. Math. Soc. Sci. Math. R.S.Roumanie 28 (76), 1984, p.99-108.
  31. Gabriel dimension of partially ordered sets (II), Bull. Math. Soc. Sci. Math. R.S.Roumanie 28 (76), 1984, p.199-205.
  32. A remark on the spectra of rings having a Gabriel dimension, Rend. Sem. Mat. Univ. Padova 72, 1984, p.45-48.
  33. On composition series of module with respect to a set of Gabriel topologies, in ''Abelian Groups and Modules'' edited by R.Göbel, C.Metelli, A.Orsatti, L.Salce, Springer-Verlag, Wien-New York, 1984, p.467-476.
  34. Latticial aspects of some relative chain conditions for modules, An. Stiint. Univ. ''Al.I.Cuza'' Iasi, Sect. I a Mat. 31 (Supplement), 1985, p.54-57.
  35. F-semicocritical modules, F-primitive ideals and prime ideals, Rev. Roum. Math. Pures Appl. 31, 1986, p.449-459.
  36. Semicocritical modules relative to a torsion theory, in ''Proceedings of the National Conference on Algebra'', June 1985, Univ. of Cluj-Napoca, 1986, p.1-2.
  37. Infinite group-graded rings, rings of endomorphisms, and localization, J. Pure Appl. Algebra 59, 1989, p.125-150 (cu C.Nastasescu).
  38. Smash products and quotient categories, in ''Proceedings of the National Conference on Algebra'', June 1988, Univ. of Brasov, 1989, p.27-30.
  39. Pure ideals, quotient categories and infinite group-graded rings, Comm. Algebra 18, 1990, p.839-862.
  40. Generators in Grothendieck categories with right perfect endomorphism rings, Osaka J. Math. 28, 1991, p.295-304 (cu R.Wisbauer).
  41. Kummer extensions with few roots of unity, J. Number Theory 41, 1992, p.322-358.
  42. The Hopkins-Levitzki Theorem for modular lattices, and Krull dimension, Analele Stiintifice ale Universitatii "Ovidius" Constanta 2 (1994), p.1-10 (cu P.F. Smith).
  43. Kneser field extensions with Cogalois correspondence, J. Number Theory 52 (1995), p.299-318 (cu F.Nicolae).
  44. G-Cogalois field extensions and primitive elements, in "Symposia Gaussiana", Conference A: Mathematics and Theoretical Physics, edited by M.Behara, R.Fritsch, R.G.Lintz, Walter de Gruyter & Co., Berlin New York, p.233-240 (cu F.Nicolae).
  45. Heckesche Systeme idealer Zahlen und Kneserche Körpererweiterungen, Acta Arithmetica 73 (1995), p.43-50 (cu F.Nicolae).
  46. Dual relative Krull dimension of modules over commutative rings, in "Abelian Groups and Modules", edited by A.Facchini and C.Menini, Kluwer Academic Publisher, Dordrecht, p.1-15 (cu P.F.Smith).
  47. Localization of modular lattices, Krull dimensions, and the Hopkins-Levitzki Theorem (I), Math. Proc. Cambridge Philos. Soc. 120, 1996, p.87-101 (cu P.F. Smith).
  48. Ascending chains of submodules in modules having Krull dimension, Rev. Roum. Math. Pures Appl. 41 (1996), p.567-581 (cu T.H. Lenagan si P.F. Smith).
  49. Some remarks on G-Cogalois extensions, Rev. Roum. Math. Pures Appl. 41(1996), p.145-153 (cu F.Nicolae si M.Tena).
  50. Finite radical field extensions and crossed homomorphisms, J. Number Theory 60 (1996), p.291-309 (cu F.Nicolae).
  51. Localization of modular lattices, Krull dimensions, and the Hopkins-Levitzki Theorem (II), Comm. Algebra 25 (1997), p.1111-1128 (cu P.F. Smith).
  52. Kasch modules, in ''Advances in Ring Theory'', edited by S.K. Jain and S. Tariq Rizvi, Birkhäuser, Boston Basel Berlin, p.1-16 (1997) (cu R.Wisbauer).
  53. M-Density, M-adic completion, and M-subgeneration, Rend. Sem. Mat. Univ. Padova 98, 1997, 141-159 (cu R.Wisbauer).
  54. Clases of lattices (co)generated by a lattice and their global (dual) Krull dimension, Discrete Math. 185 (1998), p.1-18.
  55. Field extensions having a Cogalois correspondence-A survey, in ''Proceedings of the Annual Meeting of the Romanian Society of Mathematical Sciences, Bucharest, May 29-June 1, 1997'', Tome 1, edited by M.Becheanu, I.D.Ion and A.Vernescu, p.13-22 (1998).
  56. Global Krull dimension and global dual Krull dimension of valuation rings, in ''Abelian Groups, Module Theory, and Topology: Proceedings in Honor of Adalberto Orsatti's 60th Birhday'', edited by D.Dikranjan and L.Salce, Marcel Dekker, Inc., New York, p.37-54 (1998) (cu P.Vámos).
  57. Dual Krull dimension and duality, Rocky Mountain J. Math. 29 (1999), 1153-1165 (cu P.F. Smith).
  58. An example in the dimension theory of modular lattices, in "Proceedings of the Topology and Geometry Research Center'', edited by Y. H. Kim and J. Jeong, Volume 10, Kyungpook National University TGRC-KOSEF (Korea), p.59-72 (1999) (cu M.L. Teply).
  59. Global Krull dimension, in "Ring Theory and Representations of Algebras'', Proceedings of the Euroconference "Interactions between Ring Theory and Representations of Algebras'', University of Murcia, January 1998, edited by M.Saorin and F. Van Oystaeyen, Marcel Dekker, Inc., New York, p.1-23 (2000) (cu P.F. Smith).
  60. Generalized deviation of posets and modular lattices, Discrete Math. 214 (2000), p.1-19 (cu M.L.Teply).
  61. The double infinite chain condition and generalized deviations of posets and modules, Proceedings of the International Conference on Algebra and its Applications, Athens, Ohio, 1999, edited by D.V. Huynh, S.K. Jain and S.R. López-Permouth, Contemporary Math., Vol.259, American Math. Soc., Providence, p.13-43 (2000)(cu M.L.Teply).
  62. The nilpotence of the t-closed prime radical in rings with t-Krull dimension, J. Algebra 229 (2000), p.498-513 (cu G.Krause si M.L.Teply).
  63. Generalized deviations of posets with applications to chain conditions on modules, in "International Symposium on Ring Theory", Proceedings of the 3rd Korea-China-Japan International Symposium on Ring Theory, edited by G.Birkenmeier J.K.Park and Y.S.Park, Birkhäuser, Boston Basel Berlin, 2000, (cu M.L.Teply).
  64. Chain conditions on quotient finite dimensional modules, Comm. Algebra, 2001, va aparea (cu S.T. Rizvi).
  65. Infinite Cogalois theory, Stud. Cerc. Mat., 2001, va aparea (cu M.Tena).
  66. The double infinite chain condition relative to a torsion theory, J. Korean Math. Soc., 2001, va aparea (cu M.L.Teply).
  67. Localization of G-deviation, J. Korean Math. Soc., 2001, va aparea (cu M.L. Teply).
  68. Infinite field extensions with Cogalois correspondence, Comm. Algebra, 2001, va aparea.
  69. Corrigendum and Addendum to "Localization of modular lattices, Krull dimension, and the Hopkins-Levitzki Theorem (II)", Comm. Algebra, 2001, va aparea (cu P.F.Smith).

Articole didactice

  1. Asupra unei inegalitati geometrice, Gazeta Matematica, Ser.B XII, Nr.10 (1961), 597-599.
  2. Asupra unor clase de numere rationale, Gazeta Matematica, Ser.A LXX, Nr.4 (1965), 129-131.
  3. Notiunea de putere, Gazeta Matematica, Ser.A LXX, Nr.5 (1965), 176-181 (cu C.Banica).
  4. O problema de loc geometric, Gazeta Matematica, Ser.A LXXI, Nr.9 (1966), 330-331.
  5. Despre radacinile conjugate ale unor ecuatii algebrice, Gazeta Matematica, Ser.A LXXI, Nr.6 (1966), 212-225 (cu E.Georgescu-Buzau).
  6. Unele aplicatii ale principiului includerii si excluderii, Gazeta Matematica, Ser.B XX, Nr.6 (1969), 328-331 (cu I.Tomescu).
  7. Examen de admitere, Septembrie 1982. Facultatea de Matematica, Algebra, Gazeta Matematica LXXXVIII, Nr.6 (1983), 233-237.
  8. O metoda de numarare a structurilor de grup pe o multime finita (I), Gazeta Matematica LXXXIX, Nr.2 (1984), 49-52.
  9. O metoda de numarare a structurilor de grup pe o multime finita (II), Gazeta Matematica LXXXIX, Nr.3 (1984), 97-99.
  10. Prima olimpiada balcanica de Matematica a elevilor, Gazeta Matematica LXXXIX, Nr.9 (1984), 321-328.
  11. A doua olimpiada balcanica de Matematica a elevilor, Gazeta Matematica XC, Nr.12 (1985), 437-443.
  12. A treia olimpiada balcanica de Matematica a elevilor, Gazeta Matematica XCI, Nr.10 (1986), 369-378.
  13. O proprietate a coeficientilor binomiali, Revista Matematica a Elevilor din Timisoara XVII, Nr.2 (1986), 24-27.
  14. Descompunerea in fractii simple, Gazeta Matematica, Perfectionare Metodica VIII, Nr.3 (1987), 104-114 (cu M.Tena).
  15. Constructii elementare de inele si corpuri comutative (I), Gazeta Matematica XCIII, Nr.8 (1988), 305-311.
  16. Constructii elementare de inele si corpuri (II), Gazeta Matematica XCIII, Nr.9 (1988), 337-346.
  17. Constructii elementare de inele si corpuri (III), Gazeta Matematica XCIII, Nr.10 (1988), 386-396.
  18. O tratare elementara a structurii corpurilor finite, Gazeta Matematica, Perfectionare Metodica X, Nr.4 (1989), 153-164.
  19. O proprietate a radacinilor polinoamelor ireductibile, Gazeta Matematica XCV, Nr.4-5 (1990), 129-132.
  20. De la irationalitatea sumelor de radicali la extinderi Kneser si extinderi G-Cogalois de corpuri (I), Gazeta Matematica C, Nr.9 (1995), 421-430.
  21. De la irationalitatea sumelor de radicali la extinderi Kneser si extinderi G-Cogalois de corpuri (II), Gazeta Matematica C, Nr.10 (1995), 611-619.
  22. Polinoame, functii polinomiale, radacini (I), Gazeta Matematica, Perfectionare Metodica XVI, Nr.1 (1998), 4-28.
  23. Polinoame, functii polinomiale, radacini (II), Gazeta Matematica, Perfectionare Metodica XVI, Nr.2 (1998), 82-101.




2002 - 2015 -- Facultatea de Matematica si Informatica, Universitatea din Bucuresti
Str. Academiei nr. 14, sector 1, C.P. 010014, Bucuresti, Romania
Tel: (4-021) 314 2863, Fax: (4-021) 315 6990, secretariat  fmi.unibuc.ro