English Version

Prof.dr. Cristea Mihai

 


Data si locul nasterii: Nascut la 25 septembrie 1957 la Campulung Muscel, judetul Arges.

Educatia: A absolvit Facultatea de Matematica, Universitatea din Bucuresti in anul 1982.
Teza de doctorat: A sustinut doctoratul in 1990 cu teza ''Aspecte topologice in teoria cvasiconformitatii'' sub conducerea prof.dr.doc. Cabiria Andreian Cazacu.
Pozitii academice: A fost asistent la Facultatea de Fizica din Bucuresti din 1988, lector la Facultatea de Matematica intre 1991-1996, conferentiar intre 1997-2001 iar din 2001 este profesor.
Cursuri predate: A tinut cursuri si seminarii de: Ecuatiile fizicii matematice, Analiza matematica, Analiza complexa, Analiza pe varietati, Teoria topologica a functiilor analitice, Teoria cvasiconformitatii si cvasiregularitatii.
Domenii de interes stiintific: Lucreaza in domenii ca: Teoria cvasiconformitatii si cvasiregularitatii, Teoria functiilor de mai multe variabile reale, Teoria topologica a functiilor analitice, Inversiune locala si globala, Topologie generala.

A obtinut premiul "Simion Stoilow" al Academiei Romane pe anul 1994 pentru lucrarile din domeniul teoriei cvasiconformitatii, iar in anul 1999 a obtinut Premiul Fondului Literar pentru monografia "Teoria Topologica a Functiilor Analitice".

A fost director de Grant pe trei ani cu CNCSIZ intre anii 2000-2003 si a participat la doua granturi cu Academia Romana, avand drept conducator de grant pe prof.dr.docent Cabiria Andreian Cazacu in anii 1995 si 1996.
Este participant la grant CEEx, Proiect 2-CExo6-10/25.07.2006 cu Ministerul Educatiei si Cercetarii (grant pe trei ani, intre 2006-2008), responsabil cu directia de cercetare din Teoria Cvasiconformitatii (director de grant Lucian Beznea).
Este membru in doua granturi cu CNCSIZ pe perioada 2007-2008.
Toate aceste granturi au avut drept tematici subiecte din Teoria Functiilor Cvasiregulate sau de Teoria Topologica a Functiilor Analitice.


Carti si manuale

  1. Calcul diferential pe varietati - Editura Univ. Bucuresti, 1996.
  2. Teoria topologica a functiilor analitice - Edit. Univ. Bucuresti, 1999.

Articole stiintifice

  1. A note on global inversion theorems and applications to differential equations - Nonlinear Analysis, TMA, 5, 11 (1981), pag.1155-1161.
  2. Some properties of interior mappings. Banach-Mazur's theorem - Revue Roum. Math. Pures Appl. 32, 3 (1987), pag.211-214.
  3. A generalization of Hurwitz's theorem - Studii si Cercetari Matematice 39, 4 (1987), pag.349-351.
  4. A generalization of Rouche's theorem - Analele Universitatii Bucuresti 36, 6 (1987), pag.13-15.
  5. A note on the local injectivity of a function with the property of Darboux - Studii si Cercetari matematice 39, 6 (1987), pag.493-495.
  6. Global inversion in topological spaces - Revue Roum. Math. Pures Appl. 32, 7 (1987), pag.593-601.
  7. Global inversion theorems without assuming continuos differentiability - Proc. of the Nat. Conf. of Geometry and Topology, Targoviste 1986, (1988), pag.59-62.
  8. Some conditions of local injectivity - Revue Roum. Math. Pures Appl. 33, 1-2 (1988), pag.27-30.
  9. A generalization of Sard's lema. A Jacobian condition for interiority - Demonstratio Mathematica, vol.21, 2 (1988), pag.399-405.
  10. A generalization of a theorem of Stoilow - Analele Universitatii Bucuresti, Matem. 37, 3 (1988), pag.18-19.
  11. Some conditions for the local or global injectivity of a mapping between two n-manifolds - Rev. Roum. Math. Pures Appl. 33, 10 (1988), pag.861-869.
  12. Some conditions for continuity - Demonstratio Mathematica, vol.21, 3 (1988), pag.609-613.
  13. When closed mappings are proper or continuous - Demonstratio Mathematica, vol.22, 1 (1989), pag.229-233.
  14. Local inversion theorems without assuming continuous differentiability - Jour. Math. Analysis and Appl., vol.143, no.1, 10 (1989), pag.259-263.
  15. Some conditions for quasiconformality - Annales Acad. Sci. Fenn. Ser AI, Math., vol.14 (1989), pag.345-350.
  16. Some remarks on light differentiable mappings in Rn - Analele Universitatii Bucuresti, Matem. 38, 1 (1989), pag.12-14.
  17. Local and global inversion theorems without assuming continuous differentiability - Bull. Math. Soc. Sci. Roum. 33, 3 (1989), pag.233-238.
  18. A removable singularity condition for maps in Rn - Studii si Cercetari matematice 41, 5 (1989), pag.379-380.
  19. A generalization of a theorem of Zoric - Bull. Math. Soc. Sci. Roum. 34, 3 (1990), pag.207-217.
  20. Some conditions for the openess, local injectivity and global injectivity of the mappings betwen two Banach-spaces - Revue Roum. Math. Pures Appl. 36, 1-2 (1991), pag.67-79.
  21. Some properties of the maps in Rn with applications to the distorsion and singularities of quasiregular mappings - Revue Roum. Math. Pures Appl. 36, 7-8 (1991), pag.355-368.
  22. Certain sufficient conditions for univalency - Studii si Cercetari matematice 44, 1 (1992), pag.37-42.
  23. Some remarks about Sard's theorem and the condition (N) satisfied by the inverse map f -1 - Analele Universitatii Bucuresti, Matem. 41, 1 (1992), pag.23-28.
  24. Local inversion theorems and implicite functions theorems without assuming continuous differentiability - Bull. Math. Soc. Sci. Roum. 36, 3-4 (1992), pag.227-236.
  25. Some conditions for quasiregularity (I) - Revue Roum. Math. Pures Appl. 39, 6 (1994), pag.587-597.
  26. Some conditions for quasiregularity (II) - Revue Roum. Math. Pures Appl. 39, 6 (1994), pag.599-609.
  27. Certain sufficient conditions for univalency - Mathematica (Cluj), Tome 36, 2 (1994), pag.137-144.
  28. A generalization of the theorem on the univalence on the boundary - Revue Roum. Math. Pures Appl. 40, 5-6 (1995), pag.435-448.
  29. Some remarks on the Darboux property for multivalued functions - Demonstratio Mathematica, vol.28, 2 (1995), pag.345-352.
  30. Discrete open mapings in space - Rev. Roum. Math. Pures et Appl. 41, 9-10 (1996), pag.591-605.
  31. A generalization of a theorem of Weierstrass - Analysis and Topology, World Scientific, volum dedicat memoriei lui Simion Stoilow, editat de Cabiria Andreian, Olli Lehto, T.M.Rassias, 1998, pag.277-283.
  32. A topological generalization of Schwarz's lemma - Rev. Roum. Math. Pures et Appl.42, 3-4 (1997), pag.235-244.
  33. A generalization of a theorem of P.T.Mocanu - Rev. Roum. Math. Pures et Appl.43, 3-4 (1998), pag.355-359.
  34. On the openness of a multivalued function. Open discrete multivalued functions - Demonstratio Mathematica 35, 2 (1998), pag.429-436.
  35. A topological generalization of the theorem of Gale and Nikaido - Mathematical Analysis and Appl., Hadronic Press, Inc., Florida, USA, Th. M. Rassias edt. (1999), pag.65-74.
  36. A condition for interiority - Rev. Roum. Math. Pures et Appl.44, 4 (1999), pag.565-572.
  37. A generalization of the argument principle - Complex Variables 42 (2000), pag.333-345.
  38. Definitions of quasiregularity - Annales Acad. Sci. Fenn. Math. Ser. AI, 25 (2000), pag.389-404.
  39. A condition of injectivity on a φ-angular convex domain - Analele Univ. Bucuresti, Matem., 49, 2 (2000), 127-132.
  40. A note on the formula for change of variables in multiple integrals - Rev. Roumaine Math. Pures Appl., 46, 5 (2001), 603-609.
  41. Differentiable manifolds, local inversion theorem and Sard s lemma - Rev. Roumaine Math. Pures Appl., 47, 2 (2002), 163-170.
  42. A note on the local injectivity of weakly differentiable mappings having constant Jacobian sign - Mathematica Scandinavica, 93 (2003), 1-8.
  43. Some conditions of injectivity for the sum of two mappings - Mathematica (Cluj), 43, (66), 1 (2001), 23-34.
  44. Eliminability results for mappings with finite dilatation - Rev. Roumaine Math. Pures Appl., 48, 4 (2003), 393-402.
  45. A change of variable formula for quasidifferentiable maps - Rev. Roumaine Math. Pures Appl. 48, 5-6 (2003), 475-485.
  46. A note on the openess of weakly differentiable mappings having constant Jacobian sign - Math. Reports, 5, (55), 3(2003), 233-237.
  47. A topological condition for starlikeness - Rev. Roumaine Math. Pures Appl., 49, 2 (2004), 113-126.
  48. A generalization of some theorems of F.H. Clarke and B.H. Pourciau - Rev. Roumaine Math. Pures Appl., 50, 2 (2005), 137-151.
  49. A generalization of a theorem of Lindelof for quasiregular mappings - Rev. Roumaine Math. Pures Appl. 50, 3 (2005), 261-266.
  50. A generalization of Schwarz s lemma - Math. Reports, 7(57),3 (2005), 205-217.
  51. Quasiregularity in metric spaces - Revue Roumaine Math. Pures Appl., 51, 3 (2006), 291-310.
  52. Mappings with finite distortion: Boundary extension - Proc. Romanian-Finnish Colloquium, Cluj 2005, Rev. Roumaine Math. Pures Appl., 51, 5-6 (2006), 607-631.
  53. Cabiria Andreian Cazacu, M.Cristea and Elena Rusu, T-mappings and skew product - Revue Roumaine Math. Pures Appl., 51, 5-6 (2006), 553-565.
  54. Mappings with finite distortion and variable Jacobian sign - Complex Variables and Elliptic Equations, 52, 1 (2007), 43-57.
  55. A note on global implicit function theorem - J. Ineq. Pures Appl. Math. (JIPAM), to appear in 2007.
  56. Mappings with finite distortion: Zoricís theorem, equicontinuity results - Preprint IMAR dec. 2004, Revue Roumaine Math. Pures Appl., to appear in 2007, nr. 1.
  57. Local homeomorphisms having local ACL-n inverses - Preprint IMAR, nr.8, 2006.
  58. Direct products of quasiregular mappings on metric spaces - Preprint IMAR, no.1, 2007.

Din cele 57 de lucrari aparute pana in prezent, 5 au aparut in reviste cotate ISI, anume lucrarile [1], [14], [15], [37], [42].

Alte articole

  1. Topological theory of analytic functions - Proc. of the 7-th Intern. Symposium of General Topology and it's Appl., Chisinau, Rep. Moldova, Aug. 1996, (survey paper), Scripta Scientarum Mathematicarum, vol.I, fasc.II (1999), pag.139-157.
  2. Cabiria Andreian Cazacu la cea de-a 70-a aniversare - Scripta Scientarum Mathematicarum, vol.I, fasc.II, (1999), pag.14-20.



Actualizat: 27 mai 2007



2002 - 2015 -- Facultatea de Matematica si Informatica, Universitatea din Bucuresti
Str. Academiei nr. 14, sector 1, C.P. 010014, Bucuresti, Romania
Tel: (4-021) 314 2863, Fax: (4-021) 315 6990, secretariat  fmi.unibuc.ro