Microsoft Student Partners

Student ITPRO Workshop in the Cloud

by Manuela-Simona Cojocea on May.06, 2012, under Evenimente

Vrei să devii IT PRO? Doresti o cariera in acest domeniu? Echipele Microsoft Student Partners ASE şi UNIBUC şi-au dat mâna pentru a realiza un eveniment de amploare, din care TU ai numai de câştigat! Participă la workshopurile din cele 2 zile ale evenimentului(11-12 mai 2012 în cadrul Facultăţii de Cibernetică din cadrul ASE Bucureşti) şi învaţă de la specialişti cum se face un Private Cloud!

Evenimentul este compus dintr-o varietate mare de activităţi care te vor ajuta să vezi, atât teoretic, cât şi practic ceea ce înseamnă şi ce are de oferit Cloud-ul, iar la final vei aplica cunostinţele în lucrări practice distractive.

Structura evenimentului este următoarea:

Secţiunea I – Guest Lecture : prezentare susţinută de un reprezentant Microsoft şi ACM în sala 2013(100 locuri)
Secţiunea II – Laboratoare Microsoft Student Partners: în sala 2319 (12 locuri la PC, 18 locuri cu laptop-ul propriu)
Secţiunea III – Boardgaming & Programming: în sala 2319 şi sala 2320(15 locuri fiecare – se vor desfaşura în paralel)

Programul evenimentului este următorul:

• 11 Mai 2012(Vineri)
    • 14:00 – 16:00 Guest Lecture Microsoft – Sebastian Vijeu
    • 16:00 – 16:30 COFFEE/TEA BREAK
    • 16:30 – 20:00 Hands on Lab 1 – Active Directory, Hyper-V (instalarea şi utilizarea acestora) – Alina Lolot(MSP ASE)
  • 12 Mai 2012 (Sambata)
    • 09:00 – 14:00 sala 2319; Hands on Lab 2 – Microsoft Private Cloud – Daniel Nedelcu(MSP Universitatea Bucuresti)
    • 14:00 – 14:30 COFFEE/TEA BREAK
    • 14:30 – 15:30 Guest Lecture ACM – Comparative Evaluation of Cloud Computing Environments – Dr. Nisioiu Codrin-Florentin
    • 15.30 – 20.50 – Learn how to play BoardGames in the Cloud(boardgaming)
      - How do I program my Arduino?(programare)

În ceea ce priveşte arhitectura minimă necesară pentru laptopuri, acestea trebuie să aibă minimum 4 GB de RAM cu procesor dual core cu suport pentru virtualizare, pe care trebuie sa fie deja instalat Windows Server 2008 R2 fără niciun rol. În plus, este necesar ca pe hard sa existe un vhd (sau orice alt hdd virtual) care să conţină tot Windows Server 2008 R2.

De asemenea, trebuie să fi downloadat în prealabil System Center Virtual Machine Manager disponibil gratuit prin programul DreamSpark Premium (fostul MSDN AA). Pentru mai multe detalii legate de configurare, trimite un email la adresa daniel.nedelcu@studentpartner.com .

Pentru că ne dorim foarte mult ca acest eveniment să fie un succes, accesul la sesiunile de prezentare şi la laboratoarele practice se face numai pe baza de înscriere prealabilă! Îţi poţi asigura un loc la eveniment înscriindu-te aici:

Popularity: 19% [?]

:, , ,