Microsoft Student Partners

Laboratoare de Windows Azure

by Manuela-Simona Cojocea on Apr.01, 2012, under Evenimente

Ţi se spune des că prea eşti cu capul în nori? Acum poţi să te muţi cu totul în cloud!

Conceptul de cloud computing este tot mai prezent în viaţa noastră şi, având în vedere posibilităţile infinite pe care le deschide acest nou mod de lucru putem spune fără a greşi că viitorul este în cloud.

• Ce este cloud computing?

Cloud computing este un ansamblu distribuit de servicii de calcul, aplicaţii, acces la informaţii şi stocare de date în care utilizatorul nu are nevoie să cunoască amplasarea şi configuraţia fizică a sistemelor care furnizează aceste servicii.

• Cine foloseşte cloud computing?

Cu toţii utilizăm servicii de cloud atunci când folosim : Office Web Apps, Facebook, Hotmail, Google Docs, Skydrive, Dropbox, Flicker şi altele. Pe partea de business, cele  mai cunoscute aplicaţii în cloud sunt  Dynamics CRM Online şi  Salesforce.com.

• Care este soluţia Microsoft pentru cloud computing?

Windows Azure este un set complet de servicii care permit dezvoltarea, hosting-ul şi scalarea aplicaţiilor în centrele de date Microsoft.

• Cum pot învăţa să programez în cloud?

Participarea la laboratoarele tehnice de Windows Azure organizate de MSP îţi vor permite dobândirea următoarelor competenţe:

1)Înțelegerea conceptelor de Cloud Computing, IaaS, PaaS, SaaS

2)Construirea de aplicații bazate pe cloud scalabile, tolerante la erori și sigure, folosind platforma Windows Azure

3)Folosirea cunoștiințelor existente de .NET și Visual Studio pentru a dezvolta aplicații pentru cloud folosind serviciile puse la dispozitie de Windows Azure

4)Crearea, implementarea și configurarea aplicațiilor ASP.NET care rulează în platforma Windows Azure

5)Găzduirea de servicii Windows Communication Foundation (WCF) folosind Windows Azure

6)Folosirea de cozi și worker roles pentru procesare asincronă

7)Creearea și accesarea bazelor de date SQL Azure pentru stocarea datelor în cloud

8)Folosirea serviciilor Azure Service Bus și Acces Control pentru dezvoltarea de aplicații loosely coupled

• Ce cunoştinţe trebuie să am pentru a putea învăţa să programez folosind Windows Azure?

Pentru a învăţa să construieşti aplicaţii în cloud folosind Windows Azure este necesar să fi dobândit deja următoarele cunoştinţe:

1.  Programarea orientată pe obiecte

2. Limbajul C#

3. Dezvoltare de aplicații cu Visual Studio 2010

4. .NET Framework (preferabil versiunea 4, cu focus pe Entity Framework, WCF)

5. Dezvoltarea de aplicații web cu ASP.NET (MVC)

Nu uita să te înscrii la laboratoare, locurile sunt limitate!

Nu numai că vei dobândi cunoştinţe care te vor face foarte atractiv în faţa unui viitor angajator, dar dacă vei finaliza cu bine laboratoarele de Windows Azure şi vei construi o aplicaţie funcţională în cloud, vei primi o diplomă de participare la curs din partea Microsoft România.

Avantajele pe care ti le aduce cloud-ul nu se opresc aici! Cu aplicaţia pe care o vei construi în cadrul laboratoarelor de Windows Azure poti câştiga premii importante oferite de Microsoft România în cadrul unui concurs de aplicaţii folosind Windows Azure.

Nu fi cu capul în nori! Înscrie-te chiar acum, pe StudentClub.ro, la laboratoarele de Windows Azure şi câştigi cloud-ul de partea ta!

Popularity: 27% [?]

:, , , ,