Microsoft Student Partners

Windows Phone 7 şi Imagine Cup

by Madalina Ingiovschi on Nov.15, 2011, under Imagine Cup, Tehnologii Microsoft

1 motiv pentru a învăţa WP7

Competiţia Imagine Cup- concursul dedicat studenţilor din lumea întreagă pasionaţi de tehnologie- cuprinde secţiunea Game Design, care la rândul ei conţine 2 subsecţiuni: Xbox/Windows şi Phone.

Voi dezvolta subsecţiunea Phone, întrucât laboratorul de Windows Phone 7 reprezintă pasul firesc spre participarea voastră la Imagine Cup.

Competiţia Phone îţi oferă posibilitatea de a învăţa arta creării unui joc pentru telefoane şi îţi dă ocazia de a te remarca pe scena mondială prin talentul tau. Acum ai şansa perfectă de a-ţi consolida cariera ca dezvoltator de jocuri!

Ceea ce trebuie să faci este să realizezi un joc care să rezolve una din problemele lumii.

După cum ai intuit, subsecţiunea Phone presupune învăţarea tehnologiei Windows Phone 7 şi ideea ta poate prinde viaţă dacă îţi vei dedica timp pentru asimilarea cunoştinţelor legate de WP7. Mai mult, jocul trebuie să aibă factorul distracţiei, să fie jucat de oricine- fără scene de violenţă, subliniiind astfel modul în care tehnologia a produs un impact pentru cei neajutoraţi.

Pentru mai multe informaţii, apasă aici.

Popularity: 16% [?]

:, , , , ,

2 Comments for this entry

• Mary

“Inscrie-ma cu laptop” pe StudentClub inseamna ca vin cu laptop-ul meu? :-)

• Cristina Pantazi

Da. Din pacate n-am putut restrictiona inscrierea, sa mearga doar cu laptop. Nu vom putea pune la dispozitie calculatoare pentru cei care nu vin cu laptop.

In cel mai rau caz, doi studenti vor lucra impreuna pe laptopul unuia dintre ei.