Dezvoltarea jocurilor folosind Microsoft XNA
by Cristina Pantazi on Dec.07, 2009, under Evenimente
Microsoft XNA este un set de unelte concepute special pentru dezvoltarea jocurilor. A fost lansat în martie 2004 și, pentru că a avut succes, cu timpul a fost îmbunătățit, ajungând acum la versiunea 3.1.
Folosind platforma XNA, un dezvoltator software, care nu este profesionist în game development, poate crea jocuri single și multiplayer pentru calculatorul personal, pentru consola Xbox 360 sau pentru media playerul portabil Zune.
Framework-ul suportă și crearea jocurilor 2D și a celor 3D și se integrează cu unelte de tipul XACT (Cross-platform Audio Creation Tool) care ajută la crearea conținutului.
La prezentare veți fi familiarizați cu conceptele de bază ale dezvoltării jocurilor cu platforma XNA folosind exemple concrete, fiind necesare doar cunoștințe minime legate de programarea orientată pe obiecte. Împreună vom crea un joc de la 0, exploatând cât mai multe facilități, iar la sfârșit veți avea parte de o demonstrație mai complexă.
Microsoft XNA Game Studio 3.1 poate fi descărcat gratuit de pe site-ul Microsoft. Sunt disponibile inclusiv tutoriale video și starter-kits (jocuri gata făcute care pot fi personalizate).
Ce a mai rămas de zis ? Vă așteptăm joi, 10 decembrie, începând cu orele 14, în clasicul amfiteatru de la etajul trei.
Înscrierile se fac pe StudentClub.ro [click].
Popularity: 19% [?]
