The Romanian Mathematical Society
The Romanian Mathematical Society
 | Home | Regulations | Committees | Participants | Program | Problems | Results | Gallery | Sponsors
14th JBMO Participants: BIH | BUL | CYP |  GRE | MKD | MDA | MNE |  ROMa | ROMb | SRB | TUR |||  AZE | KAZ | IDN | TDK | TKM | VAL

List of participating countries

BOSNIA HERZEGOVINA / BIH

Name Gender Country Code  
Haris Brkic   BIH 1 Student
Abdulah Jasarevic   BIH 2 Student
Anja Svraka BIH 3 Student
Marko Palangetic   BIH 4 Student
Ivona Jurosevic BIH 5 Student
Milan Kuzmanovic   BIH 6 Student
Vedad Letic   BIH 7 Team Leader
Boris Marjanovic   BIH 8 Deputy Team Leader
Sulejman Brkic   BIH 9 Observer
Leila Brkic BIH 10 Observer
Enisa Imamovic BIH 11 Observer
Semira Jasarevic BIH 12 Observer
Salam Jasarevic   BIH 13 Observer
Milana Poprzen BIH 14 Observer
Dragana Tatic-Maletic BIH 15 Observer
Novak Zirojevic   BIH 16 Observer

BULGARIA / BUL

Name Gender Country Code  
Victor Plamenov Radivchev   BUL 1 Student
Nguyen Chi Dung   BUL 2 Student
Pavlena Vesselinova Nenova BUL 3 Student
Yordan Dimitrov Yordanov   BUL 4 Student
Velina Todorova Ivanova BUL 5 Student
Georgi Ivanov Pramatarov   BUL 6 Student
Ivaylo Stefanov Kortezov   BUL 7 Team Leader
Irina Petrova Sharkova BUL 8 Deputy Team Leader

CYPRUS / CYP

Name Gender Country Code  
Rafail Dimitriou   CYP 1 Student
Marios Kelepeshis   CYP 2 Student
Paraskevi Mylona CYP 3 Student
Panayiotis Panayiotou   CYP 4 Student
Andreas Stavrou   CYP 5 Student
Efthyvoulos Sokratous   CYP 6 Student
Dimitrios Karantanos   CYP 7 Team Leader
Charalambos Kattimeris   CYP 8 Deputy Team Leader

GREECE / GRE

Name Gender Country Code  
Karagiaouris Georgios   GRE 1 Student
Konstantinidou Irini GRE 2 Student
Lolas Panagiotis   GRE 3 Student
Mallios Elefterios   GRE 4 Student
Psaromiligkos Konstantinos GRE 5 Student
Sfakianakis Konstantinos   GRE 6 Student
Vlachou Ageliki GRE 7 Team Leader
Mtsentlitze Tamara GRE 8 Deputy Team Leader
Apostolopoulos Georgios   GRE 9 Observer

MACEDONIA / MKD

Name Gender Country Code  
Vasil Kuzevski   MKD 1 Student
Bojan Serafimov   MKD 2 Student
Jovan Krajevski   MKD 3 Student
Andrej Patoski   MKD 4 Student
Leart Taravari   MKD 5 Student
Marko Markoski   MKD 6 Student
Delcho Leshkovski   MKD 7 Team Leader
Zoran Misajleski   MKD 8 Deputy Team Leader

MOLDOVA / MDA

Name Gender Country Code  
Ion Cararus   MDA 1 Student
Mihaela Curmei MDA 2 Student
Victor Oprea   MDA 3 Student
Catalin Rusnac   MDA 4 Student
Nicolae Sapoval   MDA 5 Student
Cristian Zanoci   MDA 6 Student
Marcel Teleuca   MDA 7 Team Leader
Maria Filipescu MDA 8 Deputy Team Leader

MUNTENEGRU / MNE

Name Gender Country Code  
Andrija Mrvosevic   MNE 1 Student
Sandra Vujicic MNE 2 Student
Mladen Dobrasinovic   MNE 3 Student
Milica Dasic   MNE 4 Student
Iva Kasalica MNE 5 Student
Luka Pavlovic   MNE 6 Student
Nevena Mijajlovic MNE 7 Team Leader
Ljiljana Kruska MNE 8 Deputy Team Leader

ROMANIA a / ROMa

Name Gender Country Code  
Omer Cerrahoglu   ROMa 1 Student
Tran Bach Hai   ROMa 2 Student
Stefan Cosmin Gramatovici   ROMa 3 Student
Florina Toma ROMa 4 Student
Silvia Pripoae ROMa 5 Student
Horia Nicolaescu   ROMa 6 Student
Dinu Serbanescu   ROMa 7 Team Leader
Mircea Fianu   ROMa 8 Deputy Team Leader

ROMANIA b / ROMb

Name Gender Country Code  
Andreea Magalie ROMb 1 Student
Stefan Spataru   ROMb 2 Student
Vlad Frasineanu   ROMb 3 Student
Catalin Emil Fetoiu   ROMb 4 Student
Simona Diaconu ROMb 5 Student
Daniel Anghel   ROMb 6 Student
Marius Perianu   ROMb 7 Team Leader
Cristian Mangra   ROMb 8 Deputy Team Leader

SERBIA / SRB

Name Gender Country Code  
Ivan Tanasijevic   SRB 1 Student
Lazar Mojsilovic   SRB 2 Student
Bogdana Jelic   SRB 3 Student
Dusan Drobnjak   SRB 4 Student
Bojan Rosko   SRB 5 Student
Jelena Trisovic   SRB 6 Student
Dorde Baralic   SRB 7 Team Leader
Slavoljub Milosavljevic   SRB 8 Deputy Team Leader

TURCIA / TUR

Name Gender Country Code  
Mehmet Efe Akengin   TUR 1 Student
Abdullatif Koksal   TUR 2 Student
Hakan Ozen   TUR 3 Student
Muhammed Zahid Ozturk   TUR 4 Student
Berfin Simsek TUR 5 Student
Burak Varici   TUR 6 Student
Muhiddin Uguz   TUR 7 Team Leader
Cetin Urtis   TUR 8 Deputy Team Leader

INVITED TEAMS

AZERBAIDJAN / AZE

Name Gender Country Code  
Mehmet Efe Akengin   AZE 1 Student
Abdullatif Koksal   AZE 2 Student
Muhiddin Uguz   AZE 7 Team Leader
Cetin Urtis   AZE 8 Deputy Team Leader

KAZAKHSTAN / KAZ

Name Gender Country Code  
Ilyassov Saken   KAZ 1 Student
Seilov Temirlan   KAZ 2 Student
Sharipov Kuanysh   KAZ 3 Student
Nurgabylov Yerniyaz   KAZ 4 Student
Dushayev Saken   KAZ 5 Student
Toktaganov Adil   KAZ 6 Student
Polyanskikh Sergey   KAZ 7 Team Leader
Zholdassov Assan   KAZ 8 Deputy Team Leader

INDONESIA / IDN

Name Gender Country Code  
Stanley Orlando   IDN 1 Student
Kevin Pratama Rusli   IDN 2 Student
Richard Akira Heru   IDN 3 Student
Fransisca Susan IDN 4 Student
Ridwan Hasan Saputra   IDN 7 Team Leader
Elvira IDN 8 Deputy Team Leader
Mudjito   IDN 9 Observer
Husaini Wardi   IDN 10 Observer
Mukhlis   IDN 11 Observer
Elissa Trezia Vananda IDN 12 Observer

TADJIKISTAN / TJK

Name Gender Country Code  
Mukhammad Ehsoni   TJK 1 Student
Muqayumkhonov Musokhon   TJK 2 Student
Okilnazarzoda Sadi   TJK 3 Student
Bakhtiyori Kudratzoda   TJK 4 Student
Fakhriddin Kadirov   TJK 7 Team Leader

TURKMENISTAN / TKM

Name Gender Country Code  
Agamyradov Palvan   TKM 1 Student
Serdarov Ashyrmuhammet   TKM 2 Student
Hojamammedov Kerven   TKM 3 Student
Aslan Erol   TKM 7 Team Leader
Muhammetgeldi Malikguliyev   TKM 12 Observer

VALCEA / VAL

Name Gender Country Code  
Marius Gavrilescu   VAL 1 Student
Razvan Vulpe   VAL 2 Student
Lucian Lazar   VAL 3 Student
Cosmin Posirca   VAL 4 Student
Alexandru Ungureanu   VAL 5 Student
Florin Lungu   VAL 6 Student
Stefan Smarandoiu   VAL 7 Team Leader
Marin Mazilu   VAL 8 Deputy Team Leader
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
News
2010-06-21 Official results are available on the site.
2010-06-20 The competition has finished. Problems are available on the site.
2010-06-19 The Opening Ceremony has started at 10:30 AM, in the Philharmonic Concert Hall, Ramnicu Valcea.
2010-06-18 Welcome to the 14th Junior Balkan Mathematical Olympiad.

Links to:
The Ministry of Education, Research, Youth and Sports
The Romanian Mathematical Society
The Faculty of Mathematics and Computer Science, University of Bucharest