Facultatea de Matematica si Informatica Forum Index Facultatea de Matematica si Informatica
FMI :: Forum - VECHI (2004-2008)

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

ACM ICPC 2006 Regionala Sud-Est Europeana

Post new topic   Reply to topic    Facultatea de Matematica si Informatica Forum Index -> Discutii generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Florin_Manea

PostPosted: Sat Oct 21, 2006 10:46 pm    Post subject: ACM ICPC 2006 Regionala Sud-Est Europeana Reply with quote

Sambata 21 octombrie a avut loc in Politehnica etapa regionala a prestigiosului concurs ICPC ACM ( http://icpc.baylor.edu/icpc/ , un fel de olimpiada internationala a studentilor). Facultatea noastra a participat cu 3 echipe, care s-au clasat astfel:
- info-arena Coders: locul 2 (probabil calificant pentru World Finals - Tokyo 2007). Prima echipa romaneasca din concurs. Componenta: Mircea Pasoi, Tiberiu Lucian Florea, Adrian Diaconu (toti din anul 1).
- Red Devils: locul 5. A doua echipa romaneasca din concurs. Componenta: Tiberiu Danet (an 4), Ionut Dan Fechete (an 2), Emilian Miron (an 3).
- Devil's Devils: locul 19. Componenta: Dumitru Ciubatii (an 2), Marius Dumitran (an 3), Mihnea Giurgea (an 1), antrenor: Laura Arhire.

Rezultatele sunt meritorii, mai ales ca am obtinut calificarea la finala, dupa 3 ani, si, ca si anul trecut, primele echipe romanesti din concurs sunt de la noi din Facultate. Mai multe detalii vor fi afisate pe http://www.acm.ro .

Eu cred ca acest rezultat se datoreaza in mare masura si domnilor Cristian Grozea si Marius Popescu, cei care au antrenat echipele facultatii la ultimele finale la care am participat, si care au organizat etapele locale ale acestui concurs in ultimii ani.

Last edited by Florin_Manea on Sun Oct 22, 2006 10:13 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
laura
piticut incepator

PostPosted: Sun Oct 22, 2006 10:12 am    Post subject: Reply with quote

Florin a uitat să menţioneze că primele două echipe au fost antrenate de el Smile
Crystynika

PostPosted: Sun Oct 22, 2006 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

Da, dar fiind anul I, au avut ei o mare parte din merit banuiesc.... Si-au facut un nume inca de la varste fragede Wink
Ma refer la prima echipa.
Back to top
Florin_Manea

PostPosted: Sun Oct 22, 2006 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Bineinteles ca meritul este in masura covarsitoare (90%) al concurentilor. De altfel, eu cred ca in orice concurs-olimpiada meritul este in primul rand al celor care participa, mai putin al celor care stau pe margine. Am avut anul acesta privilegiul de a antrena trei echipe care sunt exterm de valoroase si care au obtinut rezultate foarte bune de-a lungul timpului (componentii echipelor red devils si devil's devils reprezinta facultatea de cativa ani).

Totusi ar trebui sa remarcam, mai ales in cazul acestui concurs pe echipe, si mai ales in cazul celor de anul 1, ca mai exista si alte aspecte: formarea unei echipe (atragerea studentilor catre oferta FMI, selectarea unei echipe ai carui membrii sa se inteleaga, dar sa fie si de valoare apropiata, foarte buna), consolidarea ei prin antrenamente repetate (au fost facute vreo 8 antrenamente in ultima perioada), asigurarea unui mediu propice pentru performanta (competitie intre echipe), etc.
Back to top
Florin_Manea

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Pe 16 martie (azi) a avut loc finala mondiala a concursului ACM ICPC. Echipa Universitatii Bucuresti (info-arena coders) s-a clasat pe locul 44 (din 88, cu numar egal de probleme cu inca cateva echipe, dar cu cel mai bun timp de rezolvare dintre acestea). Clasamentul general si problemele se pot vedea la: http://icpc.baylor.edu/icpc/finals/default.htm

Ca antrenor al echipei concluzionez ca desi clasarea finala este sub posibilitatile echipei, si sub nivelul pregatirii pe care au facut-o pentru concurs, raman momentele placute din timpul finalei cand echipa Universitatii a fost pe locul 2 pentru mai mult timp (la jumatatea concursului) dar si reusita depasirii unor universitati in care se investeste mult mai mult in pregatirea unor studenti pentru acest concurs: Harvard, Cornell, CMU, Duke (fata de ultimele trei am avut un timp mai bun de rezolvare a problemelor, dar acelasi numar de probleme rezolvate), Vanderbilt University, Rutgers, cateva universitati chinezesti cu traditie in concurs, etc.

Felicit echipa: Mircea Pasoi, Adrian Diaconu, Tiberiu Florea si sper ca la anul sa facem o treaba mult mai buna.
Back to top
dana2k1

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 5:31 pm    Post subject: AMC Reply with quote

Am urmarit azi noapte o parte din concurs! Felicitari! V-am tinut pumnii!
Back to top
Radu Gramatovici

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitări!

Ce-au făcut după 2 ore, s-au plictisit şi au ieşit să bea o bere? (vezi că nu am spus sake Wink).

raduku wrote:
ce zic aicea nu este pozitzia oficiala a facultatzii de matematica shi informatica din bucuresthi
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gigel Militaru

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

felicitari copiii si domnului Manea care este antrenor. O universtiate care isi pretuieste studentii ar trebuie:

a) sa ii premieze pe cei ce aduc astfel de rezultate bune (chiar cu o suma modica de bani sau un calcultator performant --- eu asa as face daca as fi rector SmileSmile -- acu' nu imi mai ajunge decan! SmileSmile vreau rector Smile )

b) ar retribui profii care antreneaza acesti studenti.

La mai mare!
Radu Gramatovici

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

Universitatea a finanţat cu o sumă importantă deplasarea echipei la Tokyo. Şi-a făcut datoria, după părerea mea.

Chiar dacă cei 3 studenţi din echipă sunt obişnuiţi cu olimpiadele internaţionale, sunt sigur că întâlnirea cu cele mai mari universităţi din lume a fost interesantă, mai interesantă decât un premiu.

raduku wrote:
ce zic aicea nu este pozitzia oficiala a facultatzii de matematica shi informatica din bucuresthi
Back to top
Ion Mihai

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

Se vorbeste prin FMI ca Siveco a vrut sa sponsorizeze echipa antrenata de Florin Manea si ca Decanul a refuzat.

Va rog sa ma lamuriti.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Gigel Militaru

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 6:16 pm    Post subject: Reply with quote

Radu Gramatovici wrote:
Universitatea a finanţat cu o sumă importantă deplasarea echipei la Tokyo. Şi-a făcut datoria, după părerea mea.

Bun! Asta-i foarte bine. Acum trebuie sa le si multumeasca (fie si o stringere de mana intr-un cadru oficial) ca nu au plecat pe acolo in ... turism univeristar (cum se mai practica prin lumea academica) ci ca au facut treaba.
Radu Gramatovici

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 6:18 pm    Post subject: Reply with quote

De acord.

raduku wrote:
Back to top
Florin_Manea

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Multumim pentru felicitari si pentru gandurile bune.

Ca o gluma: nu au plecat baietii sa bea bere dupa 2 ore ca nu aveau voie sa isi cumpere (in Japonia trebuie sa ai peste 20 de ani sa cumperi alcool Smile )... au tratat concursul cu maxima seriozitate, au incercat si asta a fost ce a iesit; puteau face mai mult, dar nu a fost sa fie. Regretam cu toti: eu ca nu am facut mai multe pregatiri, ei ca nu le-au iesit problemele... deh... asa e la concursuri. Ce e imbucurator este ca cei trei componenti sunt abia anul 1 (doi dintre ei la sectia de info, si unul la mate Smile ) si au tot timpul sa mai participe inca o data la concurs, de data asta cu ceva mai multa experienta in spate.

Concursul a fost intr-adevar dur: spre exemplu in echipa "campioana mondiala" a Universitatii din Varsovia se gasea un student care castigase de 4 ori aur la olimpiada internationala. Trebuie spus ca la finala mondiala se calificasera primele 88 de echipe din peste 6500 de echipe participante la faza anterioara (a concursurilor regionale). Universitatea Bucuresti a fost singura echipa din Romania calificata.

Cat despre partea financiara, nu are rost sa mai discutam. Spun doar ca Universitatea ne-a platit transportul la Tokyo, de unde ne intoarcem maine, si le suntem recunoscatori pentru asta.
Back to top
Alter_ego

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 11:14 pm    Post subject: Jos palaria! Reply with quote

Felicitari atat pentru membrii echipei cat si lui Florin Manea precum si tuturor celor care au contribuit la obtinrea acestui rezultat foarte bun.
Mult succes si de acum inainte.
Back to top
laura
piticut incepator

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Felicitari!
Florentina Suter

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 5:46 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitari!
Data viitoare rezultatul o sa fie cu siguranta si mai bun!
Back to top
greco

PostPosted: Sat Mar 17, 2007 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

UNIBUC, nu-i nimic ! Castigam la loz in plic !
Post new topic   Reply to topic    Facultatea de Matematica si Informatica Forum Index -> Discutii generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum